ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray

ویژه گی های دیسک بلوری Blu-rayویژگیهای Blu-Ray    
هرچند سال یکبار یک پیشرفت فنی تجربه سرگرمی‌های خانگی را متحول می‌کند.  DVDها در مقایسه با نوارهای VHS صدا و تصویر بسیار بهتری به ما عرضه کردند، و قابلیت دسترسی صحنه به صحنه و امکاناتی مانند نظرات کارگردان – همه در قالبی بادوام که نگهداری بسیار راحتی داشت در اختیار ما قرار گرفت. اما حالا با محبوبیت تلویزیون‌های وضوح بالا (HDTV)، پخش‌کننده‌ها و دیسک‌های Blu-ray موج جدیدی از خلاقیت و نوآوری را در سیستم‌های سرگرمی خانگی ایجاد کرده‌اند.
بطور خلاصه می‌توان گفت که Blu-ray جایگزین وضوح بالای DVD  است و از امکانات تلویزیون‌های HDTV و اینترنت برای ارائه صدا و تصویر با کیفیت عالی، برنامه‌های بهتر، قابلیت‌های بیشتر و آسایش بیشتر بهره می‌گیرد.
اگر یک تلویزیون HDTV دارید یا درصدد خرید یکی از این تلویزیون‌ها هستید، توجه داشته باشید که با یک پخش کننده Blu-ray  جدید می‌توانید بهترین کیفیت صدا و تصویر ممکن، بهترین قابلیت‌های ویژه و آسایش و راحتی فیلم‌های آنلاین اینترنتی را تجربه کنید.
Blu-ray  چیست؟
Blu-ray  یک فرمت دیسک اپتیکی است که برای ذخیره‌سازی تصاویر ویدیویی وضوح بالا و نیز بازی‌ها کاربرد دارد. این دیسک‌ها در واقع نسل بعد از DVشD هستند و کیفیت تصویر فول‌اچ‌‌دی را به ما عرضه می‌کنند، این دیسک‌ها در ظاهر کاملاً شبیه DVDهای استاندارد هستند و استفاده از آنها به همان آسانی میسر است. شاید مهم‌ترین نکته این باشد که منوها در هر دو فرمت مشابه است، و پخش کننده‌های Blu-ray توان پخش کلیه دیسک‌های نقره ای شما در فرمت‌های CD یا DVD را دارند.

ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray

تصویر بهتر Blu-Ray
دیسک‌های Blu-ray بهترین کیفیت تصویر ممکن را برای یک تلویزیون HDTV تولید می‌کنند – حتی بهتر از تصویر اچ‌دی کابلی و یا برنامه‌های ماهواره‌ای، و باید گفت که تنها راه برای استفاده از برنامه‌های 3 بعدی هستند. دقت تصویر آنها تا هفت برابر یک DVD است. به زبان ساده، همه چیز واضح‌تر به نظر می‌رسد – جزییاتی مانند پوست و مو، طرح روی لباس‌ها و حتی چهره افراد در پس زمینه می‌تواند کاملاً واضح باشد. علاوه بر این رنگ تصاویر دیسک‌های Blu-ray بسیار دقیق‌تر است و تصاویر غنی آنها چنان به واقعیت نزدیک می‌باشد که ممکن است سه بعدی به نظر برسند (حتی بدون فن آوری 3 بعدی) .
صدای بهتر
Blu-Ray
قابلیت‌های صدای فراگیر (سوراند) خانگی که اولین بار در DVDها تجربه کردیم با Blu-ray وارد مرحله جدیدی شده است. فرمت ظرفیت بالای این دیسک‌ها اجازه بازسازی عمق صدای بیشتر و پشتیبانی بهتر برای بلندگوهای اضافی را می‌دهد. برخی از فرمت‌های جدید صدای فراگیر که در Blu-ray پشتیبانی می‌شوند، مانند  Dolby TrueHD  و DTS-HD Master Audio  عملاً مشابه صدای اصلی در سالن‌های سینماست. پس تنها محدودیت موجود برای کیفیت صدا، سیستم سینمای خانگی یا تلویزیون خواهد بود. البته با سیستم‌های سینمای خانگی جدید در اندازه‌ها و قیمت‌های متنوع، ارتقا بخشیدن به تجهیزات موجود و دست یافتن به تجربه‌ای سینمایی تر در خانه از همیشه آسان‌تر شده است.
چگونگی کار
دیسک‌های  Blu-ray  از لحاظ ظاهری و اندازه شبیه دیسک‌های DVD هستند، اما همه جنبه‌های دیگر آنها از طراحی جدیدی برخوردار است:

• فن آوری لیزری جدیدتر برای ظرفیت بالاتر
 دیسک‌های Blu-ray از لیزر آبی استفاده می‌کنند که پرتو باریک‌تری در مقایسه با لیزر قرمز DVDها دارد و در ابعاد و اندازه مشابه، ظرفیتی تا پنج برابر DVDها ایجاد می‌کند.

• مواد متفاوت
 دیسک‌های Blu-ray برای اینکه دوام بالاتری داشته باشند از پلاستیکی سخت‌تر و بسیار مقاوم‌تر در برابر خط و خراش ساخته می‌شوند.
ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray
• فشرده سازی پیشرفته تر ویدیویی
اطلاعات ذخیره شده روی دیسک‌های Blu-ray  از جدیدترین فن‌آوری فشرده سازی ویدیویی بهره می‌گیرد تا حجم بیشتری از اطلاعات را در فضای مشابه، بدون نویز یا اشکالات ویدیویی تصویر جا دهد.
ویژگی های اختصاصی
ما به برنامه‌های اضافی مانند نظرات و یا "مراحل ساخت" فیلم‌ها در DVDها عادت کرده‌ایم، اما برخی از پخش کننده‌های Blu-ray  قابلیت‌های نوآورانه بسیار جالبی دارند تا با شیوه‌هایی کاملاً جدید با فیلم‌ها و برنامه‌ها تعامل داشته باشیم – امکاناتی مانند تراک‌های صوتی و لایه‌های ویدیویی با تصاویر اضافی مرتبط با برنامه در حال.
برنامه های کاربردی: از محدوده دیسک ها فراتر بروید
پخش کننده‌های جدیدتر Blu-ray می‌توانند به اینترنت وصل شده از محدوده دیسک‌های Blu-ray فراتر رفته و از برنامه‌های کاربردی مانند LOVEFiLM  برای پخش آنلاین فیلم‌ها و برنامه‌های درخواستی پشتیبانی می‌کنند.
از سایر برنامه‌های کاربردی پشتیبانی شده می‌توان به رادیوی سفارشی اینترنتی از Pandora، برنامه‌های اخبار و وضعیت آب و هوا از منابعی خبری معتبر اشاره کرد. پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی به نوع و مدل پخش کننده Blu-ray  بستگی دارد، اما امروزه این برنامه‌ها دارند به قابلیت‌های استاندارد دستگاه‌ها تبدیل می‌شوند. قابلیتی که آسایش فراوان و حق انتخاب آسان برنامه‌ها را برای شما در پی دارد.
لوازم مورد نیاز
بطور کلی اگر یک فیلم Blu-ray را در یک تلویزیون HDTV تماشا کنید، برتری کیفیت تصویر را عیناً مشاهده خواهید کرد. تنها مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر می‌خواهید یک پخش کننده Blu-ray برای تلویزیون HDTV کمی قدیمی‌تر خود خریداری کنید، باید از سازگار بودن اتصالات پخش کننده و تلویزیون اطمینان حاصل کنید.
تلویزیون با ورودی HDMI یا کامپوننت
Blu-rayویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray  و HDMI بواقع برای همدیگر طراحی شده اند. بهترین و ساده‌ترین راه برای وصل کردن یک پخش کننده  Blu-ray  به تلویزیون، استفاده از اتصال HDMI است چون که بالاترین کیفیت سیگنال را با یک کابل تکی با انتهای تخت ارائه می‌کند. همه پخش‌کننده‌های Blu-ray دارای خروجی HDMI هستند و تمام تلویزیون‌های HDTV جدیدتر دارای ورودی HDMI می‌باشند.
اگر تلویزیون HDTV شما فاقد ورودی HDMI است، ورودی کامپوننت گزینه‌ای قدیمی‌تر است که می‌توانید از آن استفاده کنید و کیفیت اچ‌دی آن برای پخش‌کننده شما مناسب خواهد بود. اتصالات ویدیویی کامپوننت از سه کابل گرد با سرهای قرمز، آبی و سبز در کنار هم استفاده می‌کنند. هر تلویزیون HDTV فاقد HDMI یک یا چند ورودی کامپوننت دارد. اگر می‌خواهید برای تلویزیون خود از یک اتصال کامپوننت استفاده کنید، مطمئن شوید که پخش کننده Blu-ray نیز خروجی کامپوننت داشته باشد (بعضی از پخش کننده‌های جدید Blu-ray  این خروجی را ندارند).
اتصال اینترنت باندگسترده (کابلی یا DSL)
همانطور که در بالا عنوان شد، جدیدترین پخش‌کننده‌های Blu-ray  برای کار با اینترنت طراحی شده‌اند و امکان استفاده از ویژگی‌های اینترنتی بعضی دیسک‌ها، پشتیبانی از پخش آنلاین فیلم‌ها و کار با برنامه‌های کاربردی را فراهم می‌آورند. اما جدای از این قابلیت‌ها، برای استفاده از دیسک‌های Blu-ray که دارای نرم افزار یا قابلیت‌های جدیدتر هستند باید امکان بروزرسانی اینترنتی پخش کننده وجود داشته باشد. اگر مودم کابلی یا DSL  شما در کنار تلویزیون قرار ندارد تا اتصال کابلی را آسان سازد، به دنبال پخش‌کننده‌های Blu-ray با قابلیت Wi-Fi باشید تا بتوانید کل شبکه بیسیم خانگی خود را با کمترین زحمت برقرار سازید.

لیست قیمت بلوری رایتر

 لطفاً با ثبت نظر و تجربیات خودتان ما را در ارائه خدمت بهتردر زمینه محصولات بازار آی تی و افزایش سطح اطلاعات سایر کاربران یاری فرمائید

ثبت نظر در مورد مقاله ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray

ثبت امتیاز شما
گزینش امنیتی
نظرات شما در مورد ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray
محمد

سلام دیسک های بلوری خیلی خوبن و مقرون به صرفه هم هستند،و اگر یک تلویزیون HD TV دارید و یا درصدد خرید یکی از این تلویزیون ها هستید توجه کنید که با یک پخش کننده BLU-RAY میتونیم بهترین کیفیت صدا و تصویر ممکن و بهترین قابلیت های ویژه و آسایش و راحتی فیلم های آنلاین اینترنتی رو تجربه کنیم.مرسی از مقالات خیلی خوب سایت آی تی بازار.

علیرضا

با سلام همانطور که در این مقاله از مسئولا فنی ای تی بازار ارائه شده متوجه می شویم که بلوری ها یک تنولوژی فوق العاده هستند که هم می تواننداطلاعاتی 5 برابر بیشتر با نازک کردن لیزر برای ریختن اطلاعات بر روی بلوری به وجود آورند و هم از نظر مقاومت داری مقاومت بالایی هستند البت هشاید یکی از مشکلات آن قیمت بالا است به طور مثال دی وی دی ها با حجم تقریبا 5 برابر نسبت به سی دی هزینه بالایی ندارند ولی بلوری ها هزینه زیادی نسبت به حجمشان دارند و می توانن از تصاویر وفیلم های با کیفیت تری ئر خود جای دهند.

علی

سلام اول از همه بابت مقاله که در سایت آی تی بازار در مورد موضوع(ویژگی های دیسک بلوری BLUE-RAY) قرار دادید کمال تشکر رو داشته باشم و دوم این که بگم که دیسک های BLUE-RAY ازلیزر آبی استفاده میکنند که پرتو باریک تری در مقایسه با لیزر قرمز دی وی دی ها دارد و در ابعاد و اندازه مشابه ظرفیتی تا 5 برابر DVD ها ایجاد میکنه،کاش قیمتش هم مناسب باشه و بشه راحت تر خرید کرد.

مرجان26

سلام و روز بخیر،BLU-RAY یه فرمت دیسک اپتیکی است که برای ذخیره سازی تصاویر ویدیویی وضوح بالا و نیز بازی ها کاربرد دارد،این دیسک ها کیفیت تصویر فول اچ دی رو عرضه میکنند که تو سایت خوب آی تی بازار هم بهش اشاره کردید که جا داره ازتون تشکر کنم،این گونه دیسک ها تصویر بهتر و همچنین صدای بهتری رو در اختیار کاربر قرار می دهند و جدید ترین مدل های این ها هم برای کار با اینترنت طراحی شدن .

sina

دیسک بلوری ولی الآن قیمت بسیار خوبی نسبت به دی وی دی ها داره مثلا 25 گیگ و من میخرم دونه ای 2000 تومن در حالی که یه دی وی دی 4.3 گیگ و میخرم دونه ای 50 تومن

امیر محمد محسنی

بلوری مثل دی وی دی ها زیاد ازش استقبال نشد آنهم به علت قیمت بالا در هنگام معرفی محصول بود

حمیده خدایی

واقعا عالی بود خیلیاشو نمیدونستم مرسی

پاسخ مدیر سایت:

هژیرجان به امید روزی که برندهای برتر صنعت خودروسازی در دنیا دفتر مستقیم فروش در ایران داشته باشند که خودرو سازهای داخلی کیفیت و قیمت را کاملاً رقابتی و منصفانه اعمال کنند

محمود

آیا میشه با دستگاه های دی وی دی رایتر روی این دیسک ها کپی انجام داد

پاسخ مدیر سایت:

خوشبختانه از این افراد زیاد داریم ولی متاسفانه یا کسی نمیشناسه یا قدرشو ندونستن و از ایران رفتن و یا در تخصص هائی غیر از استعدادشون دارن فعالیت میکنن

ف.حسینی

آخه این چه سیاستیه بین تولید کننده های محصولات که هرچی بخری ساله دیگه بی ارزش میشه؟

مشاهده شده توسطcustomers on 06-Aug-2016 ویژه گی های دیسک بلوری Blu-ray از نظر کارشناسان آی تی بازار بلوری یا دیسک بلوری Blu-ray جایگزین وضوح بالای DVD است و ازامکانات تلوی رتبه:3.9