دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند

عکاسی از جمله هنرهایی است که دوستداران فراوانی در جهان دارد. با عکس می‌توان به ساده‌ترین سوژه‌ها، معانی عمیق‌ بخشید. هر بیننده‌ نگاه متفاوتی به عکس دارد و این را می‌توان جذابیت هنر عکاسی دانست.  اگر چه خرید دوربین خوب و مناسب برای خلق زیبایی اهمیت فراوانی دارد اما استفاده صحیح از دوربین عکاسی و این که چگونه عکس خوب بگیریم نیز مهم است.
کارشناسان آی تی بازار در نظر دارند در این مقاله ، تعدادی از ترفندهای عکاسی را برای ثبت عکس‌های ماندگار، توضیح بدهند. نکاتی که در این مقاله در نظر گرفته‌ایم، اصولی برای آماتورها یا اشخاصی که به تازگی می خواهند آموزش عکاسی ببینند و پای به دنیای حرفه ای عکاسی بگذارند می باشد .
امید است با رعایت این اصول ساده و کوتاه، عکس‌های زیبایی را خلق کنید.

1 - به پشت ‌زمینه توجه کنید
سعــــی کنیــد از پشت ‌زمینه‌های خلوت برای عکس استفاده کنید. به طور مثال، عکس گرفتن از یک شخص در خیابان شلوغ و پر جمعیت، اصلا زیبا نیست و تمرکز بیننده را از سوژه اصلی پرت می‌کند. بهتر است زمان یا مکانی را برای عکاسی انتخاب کنید که بتوانید تعداد موارد اضافه عکس را به صفر برسانید.
همیشه سعی کنید تعادل را حفظ کنید. شاید بتوان با چند قدم جابه‌جا شدن، عکسی زیباتر و خلوت ‌تر گرفت. بیشتر اوقات، پشت ‌زمینه خلوت نمای زیباتری به عکس می‌بخشد.

پشت زمینه عکس خلوت

2 - به سوژه نزدیک شوید
یکی از اشتباهات مشترک عکاسان آماتور، گرفتن عکس از فاصله دور و استفاده نکردن از زوم است. بیشتر مبتدی‌ها از این که روی سوژه زوم کنند هراس دارند و بیشتر عکس‌هایی که می‌گیرند از دور، بدون پیام، شلوغ و درهم‌ برهم است و نمی‌توان تشخیص داد منظور عکاس از گرفتن چنین عکسی چه بوده است.
توصیه ما برای داشتن یک عکس زیبا این است که از نزدیک شدن یا زوم کردن روی سوژه نترسید. تا حد امکان کادر دوربین را از سوژه پر و از پشت ‌زمینه‌های شلوغ پرهیز کنید. سعی کنید عکس در عین سادگی موضوع و پیام هم داشته باشد تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ترفندهای آموزش عکاسی حرفه ای

3 - سوژه را در مرکز قرار ندهید
یکی از کارهایی که میان بیشتر مبتدی‌‌ها رایج‌ است، قرار دادن سوژه در وسط کادر است. برای ثبت عکس‌های جذاب‌ تر سعی کنید از قانون یک‌ سوم استفاده کنید.
به طور مثال اگر درختی در یک دشت وجود دارد، آن را در مرکز کادر نگذارید زیرا زیبایی‌اش را از دست می‌دهد. با قرار دادن آن در گوشه‌ای از کادر، عکس بهتر و زیباتری خواهید داشت.
قانون یک ‌سوم در هر دو حالت عمودی و افقی کاربرد دارد. برای مثال برای عکس گرفتن از دریا و آسمان، خوب است دریا در یک‌ سوم پایین کادر و آسمان دو سوم باقی کادر را پر کنند.

4 - فلاش دوربین را بشناسید
پیش از استفاده از دوربین دیجیتال ، خوب است بدانید فلاش دوربین تا چند متر را پوشش می‌دهد. به طور مثال، بیشترین فاصله‌ ای که بهترین فلاش‌ها پشتیبانی می‌کنند، کمتر از ۱۰ متر است.
به همین دلیل در مواقعی که فاصله زیاد است می‌توانید از exposure (سیستم نورسنجی دوربین) برای جبران نور استفاده کنید. البته بالا بردن حساسیت نوری هم در افزایش محدوده فلاش بی تاثیر نیست. یعنی با زیاد کردن میزان ISO، مثلا از ۱۰۰ به ۲۰۰، محدوده فلاش نیز از ۳ به ۶ متر افزایش می‌یابد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است هنگام عکاسی از چند چهره در یک کادر و استفاده از فلاش، چهره آنهایی که نزدیک‌تر هستند روشن‌تر و افرادی که عقب‌تر هستند، تیره‌تر شود.
برای جلوگیری از چنین اتفاقی بهتر است فاصله عکاس از همه افراد تقریبا یکسان باشد.
5 - بهترین زاویه دید را انتخاب کنید
انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عکاسی یکی از مهم‌ترین موارد خلق یک عکس خوب است. با انتخاب یک زاویه درست می‌توانید کاری کنید که عکس‌های شما کاملا متفاوت به نظر برسند.
برای این منظور یا سوژه را جا به‌ جا کنید یا خودتان به عنوان عکاس آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را بیابید. سعی کنید تا جای ممکن از زوایای مختلف از سوژه عکس بگیرید. این کار کمک می‌کند تا بهترین حالت را پیدا و عکس خوبی ثبت کنید.

زاویه دید آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند

نکته دیگر این که، خود سوژه هم از زوایای مختلف به صورت های متفاوتی دیده می شود. با تغییر زاویه دید می توان حالت های دینامیک و زنده ای به سوژه داد، مثلاً می توان با نزدیک کردن دوربین به سطح زمین و دراز کشیدن روی زمین از سوژه های ورزشی چنین نتایجی را ثبت کرد.

آشنایی با دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفندآشنایی با دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند

 

 

 

 

 

 


6 - در روز هم از فلاش استفاده کنید
یکی از روش‌های جالب برای عکاسی از چهره در نور روز، استفاده از فلش است. با روشن کردن فلاش، دوربین نور پشت ‌زمینه را می‌سنجد و به اندازه لازم نور به صورت سوژه می‌تاباند. به این ترتیب چهره فرد روشن‌تر خواهد شد. حتی می‌توان سوژه را در سایه قرار داد تا نور خورشید باعث جمع و نیمه بسته شدن چشم نشود و پرتره، زیبایی بیشتری را به نمایش بگذارد.
 خوب است بدانید که فلاش‌های داخلی دوربین‌ها تا فاصله ۳ متر را بیشتر تحت پوشش خود ندارند پس برای استفاده از فلاش، حتما سعی کنید فاصله‌تان از سوژه بیشتر از این نباشد.

7 - جهت و شدت تابش نور
توجه داشته باشید زاویه‌ای که نور به سوژه می‌تابد تاثیر به‌سزایی در کیفیت و نمای عکس دارد. تابش نور مستقیم به ویژه هنگام عکاسی از چهره باعث بد دیده شدن چهره می‌شود. هنگامی که نور از پشت به سوژه می‌تابد نمای خوبی ایجاد می‌کند اما برای روشن ‌تر و بهتر شدن عکس از فلاش دوربین کمک بگیرید.
نورهایی هم که از کنار و زاویه‌دار می‌تابند، ایجاد سایه کرده و فقط یک طرف سوژه را روشن می‌کنند. برای از بین بردن این سایه می‌توانید از فلاش دوربین استفاده کنید یا زاویه دوربین نسبت به سوژه را تغییر دهید. می‌توانید از ان سایه‌ها برای خلق زیبایی منحصر به خودتان نیز بهره بگیرید.
شدت تابش نور نیز در زشت یا زیبا شدن عکس نقش موثری دارد. به طوری که نور شدید لک و خال‌های صورت را بیشتر نشان می‌دهد.
8 - اهمیت زمان را فراموش نکنید
سرعت عمل و زمان سنجی در عکاسی اهمیت فراوانی دارد. برای خلق یک اثر ماندگار، سعی کنید هوشیار باشید و با دیدن سوژه مناسب، بلافاصله آن را شکار کنید.
سرعت عمل به معنای عجله کردن نیست. لازم است برای گرفتن عکس خوب، کاملا صبور باشید اما فاکتور سرعت را فراموش نکنید. به ویژه هنگام عکاسی از سوژه در حال حرکت، سرعت عمل حرف اول را می‌زند.
9 - روی سوژه موردنظر فوکوس کنید
سعی کنید همیشه روی سوژه فوکوس کنید تا شفاف‌ تر و بهتر از بقیه جاهای عکس دیده شود. درست است که سوژه مهم‌ترین بخش تصویر است اما لزوما نباید در مرکز عکس باشد! نقطه فوکوس به صورت نرمال در وسط کادر است و برای استفاده از آن باید سوژه را همان وسط قرار دهید.
اما سوژه هر کجا که باشد با استفاده از قفل فوکوس می‌توانید فوکوس را روی آن انجام و شاتر را فشار دهید. هنگامی که مستطیل وسط نمایشگر سبز شد فوکوس انجام شده است و تا زمانی که دکمه را رها نکنید فوکوس در همان وضعیت باقی می‌ماند.

آموزش و ترفندهای عکاسی حرفه ای

10 - عکاسی در نور کم
برای داشتن عکس‌های خوب در محیط‌های کم نور و تاریک باید چند نکته ظریف اما موثر را در نظر داشته باشید. نخست این که دوربین را محکم و ثابت در دست نگه دارید تا لرزش به حداقل خود برسد.
اگر سوژه حرکت می‌کند حتما سعی کنید ساکن و ثابت شود بعد عکس بگیرید. از فلاش شب استفاده کنید و حتما از سوژه یا سوژه‌ها بخواهید چند ثانیه بعد از فلاش تکان نخورند و در آخر این که شاتر را خیلی آرام فشار دهید تا دوربین زیاد تکان نخورد.

عکاسی در نور کم آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند


کاربران عزیز آی تی بازار و دوست داران هنر عکاسی و فیلمبرداری , ما در این مقاله سعی داریم تا شما را در حد اطلاعاتمان به این هنر آشناتر سازیم و با افزایش سطح اطلاعات عکاسی , شما را در ثبت عکس های ماندگار یاری رسانیم و علاوه بر آن جهت خرید دوربین دیجیتال عکاسی یا فیلمبرداری , واردکنندگان و نمایندگی های معتبر برندهای مختلف را به شما عزیزان معرفی کنیم 

لیست قیمت دوربین عکاسی       لیست قیمت دوربین فیلمبرداری

 لطفاً با ثبت نظر و تجربیات خودتان ما را در ارائه خدمت بهتردر زمینه محصولات بازار آی تی و افزایش سطح اطلاعات سایر کاربران یاری فرمائید

ثبت نظر در مورد مقاله دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند

ثبت امتیاز شما
گزینش امنیتی
نظرات شما در مورد دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند
مریم14

سلام،با یک مقدار تمرکز توی عکاسی و داشتن اطلاعاتی در این زمینه میشه تصاویر خارق العاده ای رو خلق کرد،همیشه باید اهمیت زمان رو فراموش نکنیم و این رو بدونیم که سرعت عمل و زمان سنجی در عکاسی اهمیت خیلی زیادی دارد،و همیشه باید سعی کرد روی سوژه مورد نظر فوکوس کرد،تا این که شفاف تر و بهتر از جاهای دیگه عکس دیده بشه،خیلی خوب و کامل توضیح دادید،سایت آی تی بازار بسیار ازتون تشکر میکنم بابت مطالبتون در زمینه عکاسی.

نیلوفر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و داشتن گوشی های مجهز به دوربین های خوب و با کیفیت و پیشرفت دوربین های عکاسی به لنزهای مجهز امکان عکاسی حرفه ای برای افراد زیادی فراهم شده است،اما برای گرفتن عکس های خوب به چند نکته نیاز است که دقت کنیم،اول این که در عکس به پشت زمینه توجه کافی داشته باشیم،و دوم این که به سوژه به اندازه کافی نزدیک بشیم،سوم این که بهترین زاویه دید رو انتخاب کنیم و ... که در بخش مقالات آی تی بازار هم به این نکات اشاره کرده اید ممنون.

مرادی

کل مطالب بالا راجع به آموزش عکاسی و کلیه ترفندهای عکاسی حرفه ای به یک طرف , توی نظر دهنده های پایین آقای علی داغون و خانم زیباتر از مهناز افشار به یک طرف !!! چقدر فرق اسمهاست

پاسخ مدیر سایت:

جناب آقای علیرضا واحدی شما در سایت هائی مثل سایت دیجی کالا و آی تی بازارمیتوانید اطلاعات فنی خود را به روز کنید و در هنگام خرید این شما هستید که تصمیم گیرنده اید

علی داغون

خطاب به خانم زیباتر از مهناز افشار , چرا فکر میکنی مهناز افشار زیباست که اونهم شما زیباتر از اون باشی به نظر من شما بعد از اینکه این 10 ترفند آموزش عکاسی رو یاد گرفتی آموزش فتوشاپ رو هم مطالعه کنید مشکلتون به کلی حل میشه

زیباتر از مهناز افشار

آخرین عکس که گذاشتین به قدری حرفه ای گرفته شده که انسان در نگاه اول فکر میکنه از یک تابلو عکس گرفته شده

امیر

از مدیر سایت خیلی خیلی ممنونم هم از بابت مطالب بسیار آموزنده هم بابت عکسهای زیبایی که گذاشتن. امیر هستم از علی آباد کتول

پاسخ مدیر سایت:

انشاءالله که شعار نباشه و هر کس که رییس جمهور ایران میشه به معنی واقعی دلش برای سربلندی ایرانیان در دنیا بتپه

mehdi

بسيار عالي استفاده كرديم

پاسخ مدیر سایت:

من هم با شما موافقم به امید خدا قیمتها کاهش پیدا کند تا افراد بیشتری قدرت مالی برای این سفر پیدا کنند , شما برای اطلاع بیشتر برای ثبت نام حج میتوانید به این آدرس مراجعه کنید : https://www.itbazar.com/SN_372.aspx

محسن ایزدی

با تشکر از آی تی بازار عزیز. مقاله بسیار مفیدی بود....

مشاهده شده توسطcustomers on 06-Aug-2016 دنیای آموزش عکاسی حرفه ای با 10 ترفند دراین مقاله تعدادی از ترفندهای عکاسی را برای ثبت عکس‌ های ماندگار آموزش داده خواهد شد اصولی برای آما رتبه:3.25