Connect with us

بال پروانه الهام بخش تولید نمایشگر های ضد انعکاس

منتشر شده

در

بال پروانه الهام بخش تولید نمایشگر های ضد انعکاس

محققان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) آلمان موفق به تولید نمایشگرهای ضدانعکاس با الهام از بال‌های شفاف نوعی پروانه کمیاب شدند. یکی از مشکلات اصلی در ساخت نمایشگرهایگوشی‌ موبایل جلوگیری از بازتاب نور محیط از سطح صفحه نمایش است، زیرا کاهش انعکاس نور در افزایش کیفیت تصویر نمایشگر هنگام استفاده در فضای باز اهمیت بسیاری دارد.در ادامه بااخبار آی تی بازار همراه باشید.

نور منعکس شده از یک سطح شیشه‌ای اغلب بین هشت تا 100 درصد است که این مقدار باید در بین تبلت‌ها وگوشی‌ موبایل های هوشمند تا کمترین حد ممکن کاهش یابد، چرا که در صورت ضریب انعکاس بالا مشاهده صفحه نمایش در فضای بیرون و در زیر نور خورشید امکان‌پذیر نیست.

بال پروانه الهام بخش تولید نمایشگر های ضد انعکاس

محققان موسسه فناوری کارلسروهه برای کاهش ضریب انعکاس، از بال‌های نوعی پروانه موسوم به پروانه بال‌شیشه‌ای الهام گرفتند؛ بال‌های این پروانه از کم‌ترین ضریب انعکاس نور محیط برخوردار است.

در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که بال‌های این پروانه تنها بین دو تا پنج درصد از نور محیط را از زاویه بیننده منعکس می‌کند؛ همچنین بال‌های این پروانه حتی در نور نامرئی مثل مادون قرمز و فرابنفش نیز درصد کمی را منعکس می‌کند.

محققان برای شناخت ماهیت پیچیده بال‌های شفاف این پروانه از میکروسکوپ الکترونی کمک گرفتند. در مطالعات گذشته مشخص شد، ستون‌هایی با ساختار نانو در کاهش بازتاب نور محیط کمک می‌کنند، اما در بررسی‌های اخیر مشخص شد که نانوستون‌های موجود در سطح بال‌های این پروانه از ارتفاع مختلفی ساخته شده‌اند که معمولا بین 400 تا 600 نانومتر اختلاف ارتفاع دارند.

محققان پس از کشف ماهیت بال‌های ضد انعکاس پروانه در گام بعدی به دنبال تولید شیشه و پلاستیک‌های شفاف، اما با کمترین ضریب انعکاس هستند، به طوری‌که بتوان به کمک آنها حتی در زیر نور مستقیم خورشید نیز صفحه نمایش را مشاهده کرد.

3 دیدگاه

 1. مرجان

  جولای 6, 2016 در 8:12 ب.ظ

  سلام،چه خبر جالبی بود، تولید نمایشگرهای ضدانعکاس با الهام از بال‌های شفاف نوعی پروانه کمیاب، یکی از مشکلات اصلی در ساخت نمایشگرهای گوشی‌ موبایل جلوگیری از بازتاب نور محیط از سطح صفحه نمایش است،چون کاهش انعکاس نور در افزایش کیفیت تصویر اهمیت بالایی داره، و جاداره از سایت خوب آی تی بازار هم به خاطر اخبار خوب آی تی وفناوری اش تشکر کنم.

 2. مسیح

  جولای 4, 2016 در 11:06 ب.ظ

  با سلام و درود
  بال پروانه الهام بخش تولید نمایشگر های ضد انعکاس: محققان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) آلمان موفق به تولید نمایشگرهای ضدانعکاس با الهام از بال‌های شفاف نوعی پروانه کمیاب شدند. یکی از مشکلات اصلی در ساخت نمایشگرهای گوشی‌ موبایل جلوگیری از بازتاب نور محیط از سطح صفحه نمایش است، زیرا کاهش انعکاس نور در افزایش کیفیت تصویر نمایشگر هنگام استفاده در فضای باز اهمیت بسیاری دارد.

 3. افشار

  جولای 4, 2016 در 4:14 ب.ظ

  با سلام خسته نباشید
  در صفحه نمایش باید نور منعکس شده از یک سطح شیشه‌ای ا بین هشت تا 100 درصد است که این مقدار باید در بین تبلت‌ها و گوشی‌ موبایل های هوشمند تا کمترین حد ممکن کاهش یابد، چرا که در صورت ضریب انعکاس بالا مشاهده صفحه نمایش در فضای بیرون و در زیر نور خورشید امکان‌پذیر نیست. که با استفاده از این پروانه ها این درصد را تونسن کم کنند

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی اخبار
آرشیو اخبار