هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX

هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX

HDD Western Digital
آی تی بازار، قیمت روز بازار و منابع فروش را معرفی نموده و مسئولیتی بابت معاملات انجام شده ندارد. لطفا قبل از واریز وجه تمامی جوانب خرید امن اینترنتی یا فیزیکی را در نظر بگیرید.

نقد و بررسی هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX

هارد دیسک Western Digital 4TB 64M Caviar Black

هارددیسک های Caviar Black نسبت به دیگر هارددیسک‌ها دارای ظاهر متفاوت و زیبایی است اما کارایی آن تفاوت چندانی با هارددیسک Barracuda شرکت Seagate ندارد. این محصول در ظرفیت‌های 500، 640، 750 گیگابایت و یک و دو وچهار ترابایت تولید شده است.

اگر به سایت پشتیبانی‌کننده محصول نگاهی بیاندازید در قسمت پشتیبانی محصول، نرم‌افزار رایگانی برای Format این محصول خواهید یافت که برای استفاده از آن توضیح کاملی در وب‌سایت (البته به زبان انگلیسی) ارائه شده‌است.

براساس اعلام رسمی سایت وسترن‌دیجیتال، این محصول از دو پردازشگر برای افزایش کارایی هارد‌دیسک استفاده کرده‌است. همچنین این محصول هنگام نوشتن و خواندن اطلاعات به دلیل سیستم محافظتی تعبیه‌شده در آن تا حدودی در مقابل ضربه و لرزش مقاوم است که این موضوع صدمات ناشی از لرزش‌ها و تکان‌های ناگهانی را هنگام کار کردن به حداقل می‌رساند.

نرم‌افزار Data Lifeguard

Caviar Blackنرم‌افزار Data Lifeguard از نرم‌افزار Data Lifeguard پشتیبانی می‌کند که به صورت خودکار اشکا‌لاتی را که ممکن است باعث کاهش عمر هارد‌دیسک شود، پیدا کرده و آن‌ها را مدیریت و رفع می‌کند. این نرم‌افزار تنها با هارد‌دیسک‌های وسترن‌دیجیتال سازگار بوده و به صورت رایگان از سایت رسمی این شرکت قابل دریافت است‌.

تست هارد‌دیسک
برای تست این هارد‌دیسک از سیستمی که مشخصات آن در جدول زیر درج شده‌است، استفاده کردیم.

جدول تست هارد

مدل مورد آزمایش ما هارددیسک یک ترابایتی با رابط SATA‌ نسخه دو و 32 مگابایت حافظه داخلی است که به تازگی از بازار تهیه کرده‌ایم. این هارددیسک در تست‌های انجام‌شده، توانست در برنامه PCMark Vantage امتیاز کل 5560 را به دست آورد که در بین هارد‌دیسک‌های دارای رابط SATA 2.0 امتیاز بسیار خوبی است.
نتایج تست این هارد‌دیسک در نرم‌افزار HD Tune pro 4.0 با توجه به رابط SATA‌ نسخه دو مانند دیگر هارد‌دیسک‌ها‌ی داخلی است اما زمان دسترسی و میزان استفاده از پردازنده این محصول قابل تحسین است (جدول 2 نتایج ثبت‌شده در نرم‌افزار HD Tune Pro را نمایش می‌دهد).

جدول تست هارد


تست بعدی را با نرم‌افزار Crystal Disk Mark 3.0 انجام دادیم که در این تست هم هاردديسك وسترن نتایج خوبی را به دست آورد.

جدول تست هارد

نتایج تست با این برنامه گویای کارایی بسیار خوب این هارد‌دیسک است. به‌عنوان آخرین تست یک فایل شش گیگابایتی دارای 895 پوشه و 7930 فایل را داخل هارد‌دیسک کپی کردیم که در این حالت Caviar Black شرکت وسترن‌دیجیتال توانست اطلاعات را در مدت چهار دقیقه کپی کند.
نتیجه‌گیری
هارد‌دیسک خاویار سیاه شرکت WD یکی از بهترین هارد‌دیسک‌های 7200 دور در دقیقه با رابط SATA نسخه دو است که البته کارایی چندان متفاوتی با هارددیسک Baraccuda شرکت Seagate ندارد. با وجود این، این دو محصول در مدل اختلاف قیمت تقریبا زیادی دارند. اما باید اعتراف کنیم که کیفیت Caviar Black با این تفاوت قیمت، بالاتر از Barracuda است اما اگر بخواهیم دو فاکتور کارایی و قیمت را در نظر بگیریم، این محصول در مقایسه با قیمت خود دارای کارایی مناسبی قابل قبولي است.

پرسش های متداول هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX

روش خرید هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX

شما می توانید جهت خرید هارد وسترن دیجیتال Black 4TB WD4003FZEX به دو روش اقدام نمایید:

  1. خرید از فروشگاه های اینترنتی
  2. خرید حضوری و تلفنی از فروشگاه های فیزیکی بازار
قبل از خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال، به اصالت و گارانتی کالا دقت کنید. در حال حاضر، برخی از گارانتی های محبوب هارد دیسک اینترنال Western Digital در سایت آی تی بازار، گارانتی سازگار ارقام، آواژنگ و دانا سرویس ایرانیان DSI است.
سایت آی تی بازار هیچگونه مبلغی را به عنوان کمیسیون فروش از فروشگاه های معرفی شده دریافت نمی کند و تمامی خدمات آی تی بازار برای خریداران رایگان است. درآمد آی تی بازار صرفا از محل تبلیغات فروشگاه ها تامین می شود.
با مطالعه راهنمای خرید امن، با خیال آسوده معامله کنید.